Ebeveynlere Koçluk Hizmeti

Ebeveyn Koçu kimdir?

Ebeveyn koçu farklı roller üstlenebilir. Zaman zaman dinleyici, zaman zaman eğitmen, öğretmen ya da mentor olabilir. Ama birincil ve değişmez rolü; yardım, uzmanlık, destek ve güven arayan ebeveynlere aradıkları desteği sunmaktır.

Aile terapisinin kurucusu Virginia Satir “Aile; çocukların yapıldığı fabrikadır” demiştir. Gerçekten de çocuk yetiştirirken aile kaynak, çocuk ise sonuçtur.

Bir koçun ebeveyn, eğitmen ya da çocuklarla daha etkin bir ebeveynlik ya da koruyucu ilişkisi kurma konusunda kendisinden hizmet alan herhangi bir danışanla yapacağı ilk şey sevgi temelli bir ilişki kurmaktır.

Ebeveyn koçları destek sunar, yardım eder, ilham verir, bilgi sağlar ve eğitir. Ebeveynlere açıklık ve yansıtma sağlar, sanrılara kapılmalarını engeller ve onları gerçekliğe davet eder. İçgüdülerini destekler. Hassas konulara dair konuşmalarda çerçeveyi belirleyerek sorumluluk sahibi bir rol üstlenirler.

Ebeveyn koçu bir ebeveynin kişisel sırdaşı olabileceği gibi ailevi ilişkilere ve ebeveyn/ çocuk konularına dahil olabilir. Ebeveyn koçu bir doktor ya da terapist değil; bir mentordur. Koç, bir ebeveynin günlük sorunlar için arayabileceği bir arkadaş gibidir ve cesaretlendiren, zorlayan, koçluk eden ve uzmanlık sunan bir görevi vardır.