white_logo

İşiniz başınızdan aşkınken, çalışanlarınızın performanslarını geliştirmek üzere onları nasıl destekleyebilirsiniz? Üst yönetim ve İK sizden çalışanlarınıza koçluk yapmanızı beklerken, bunca işin arasında, bir de buna nasıl zaman ayırabilirsiniz?

Bu, yöneticilerin ortak problemi. Öte yandan da, şayet çalışanların beceri gelişimini desteklemezseniz, sürekli size aynı konu, soru ve problemlerle gelmeye devam edecekler… oydu buydu derken bir süre geçmiş olacak ve siz belli kişilerin, belli problemlerine aynı yaklaşımlarla gününüzün büyük bir bölümünü geçiriyor olduğunuzdan, iş dışı saatlerde ancak kendi işinize odaklanabileceksiniz. Çalışanların kendi sonuçlarının sorumluluklarını almaktansa, size gelmeyi tercih etmeleri kolay ve günü kurtaran hızlı yol. Ancak, yukarıdan bakıldığında, orta ve uzun vadede verimlilik için bunun en doğru yol olduğunu söyleyemeyiz. Bir süre sonra, zaman yiyicilerinizin arttığını ve enerjinizin azaldığını deneyimleyeceksiniz. Hatta, ilerleyen zamanda, sabrınızın da azalacağını söyleyebiliriz. İşte bu sebeplerden, etkin bir yönetici ve hatta lider olabilmek koçluk yapmayı gerektiriyor. Nereden başlayabilirsiniz? İşinizi kolaylaştırın ve gelişim odaklı, hevesli çalışanlarınızla başlayın. Sonra da, ekibin performansını aşağı çekenleri adresleyin ve koçlukla etki alanınız içine alarak bataklığı kurutmaya başlayın. Akabinde de yetkinlikleri yüksek ancak rutinden sıkılmış çalışanlarınıza dokunun.

Çalışanlarınızın;

Aksi takdirde bunu ertelemeniz durumunda;

O yüzden, ufak ufak, bir yerden başlayın; çalışanların sizin yükünüzü ve sorumluluğunuzu paylaşması için ilk koçluk adımlarınızı atın, giderek bunun yönetici olarak elinizi güçlendirdiğini göreceksiniz.

💬 Need help?